Home Page Slider

  • sp42zaprasza
  • 4
  • 7
  • klasa IV

 

W gronie najlepszych

SP 42 otrzymała Nagrodę Michały 2017
w kategorii „Pełniący Dzieła Miłosierdzia”


Od ponad roku patronem Miasta Białegostoku jest patron Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku. Nasza szkoła związała swoje losy
z błogosławionym ks. Michałem Sopoćką 12 lat temu i jest to związek bliski, pełen zaangażowania, wręcz namacalny. Ksiądz Michał Sopoćko to dla nas nieodmienna inspiracja, motywacja do kolejnych działań, autorytet i drogowskaz
w rozwoju SP 42. 
Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu Szkole Podstawowej nr 42 w Białymstoku nagrody „Michały 2017” w kategorii "Pełniący Dzieła Miłosierdzia", tym bardziej, że po raz pierwszy wyróżnieniami tymi uhonorowano osoby związane z bł. Ks. Michałem Sopoćką z różnych stron świata. 

To dla nas nie tylko zaszczyt, ale i wielkie szczęście. Zbiegło się to z dla nas pracowitym okresem współorganizowania Dni Patronalnych Miasta Białegostoku i rozstrzygnięcia organizowanego przez SP42 Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Dary serca”, poświęconego postaci bł. Ks. Michała Sopoćki, wieńcząc nasze działania pięknym i dodającym skrzydeł tytułem "Pełniący Dzieła Miłosierdzia"

          28 września w uroczystym wręczeniu Nagród im. bł. ks. Michała Sopoćki „Michały 2017” brali udział uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 42, stojąc dumnie u boku reprezentującej szkołę Panią Dyrektor Barbary Stankiewicz. Ciepłym gestem wsparcia była też obecność przedstawicieli Rady Rodziców szkoły. W podniosły nastrój wprowadził zebranych występ chóru żeńskiego "Schola Cantorum Bialostociensis" pod dyrekcją Anny Olszewskiej. Niezwykłą atmosferę podkreślały też błękitne i czerwone snopy świateł, okalające aulę Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej. Gdy prowadzący galę zaprezentowali kolejną kategorię - Pełniący Dzieła Miłosierdzia, oczy wszystkich skupiły się na naszej Pani Dyrektor. Nie udało jej się ukryć wzruszenia, byliśmy w końcu jedyną instytucją, docenioną przez kapitułę nagrody. W krótkich słowach Pani Dyrektor podziękowała za to wielkie wyróżnienie i dostrzeżenie naszej mrówczej, wytrwałej pracy, w której bł. Ks. Michał Sopoćko był nam zawsze przewodnikiem i inspiracją. Serca wszystkich związanych z SP 42 przepełniała duma i prawdziwa radość. Skromna białostocka szkoła, w pełni oddana swojemu patronowi, wywyższona tak zaszczytną nagrodą! Ten wielki dzień zapisze się w dziejach naszej szkoły złotymi zgłoskami.
         Kapituła nagrody przyznawanej od tego roku przez redakcję miesięcznika „Drogi Miłosierdzia” przyznała je w sześciu kategoriach osobom promującym spuściznę ks. Michała Sopoćki.W kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w świecie” wyróżniony został przedsiębiorca i biznesmen z Barcelony - Jorge Roca Hernandez. Jako „Świadek Miłosierdzia Bożego w Polsce” doceniona została s. Teresę Szałkowską ze Zgromadzenia sióstr Jezusa Miłosiernego. W kategorii „Pełniący Dzieła Miłosierdzia” wyróżniona została Szkołę Podstawową Nr 42 im. bł. ks. Michała Sopoćki. Jako „Propagator tradycji i kultury polskiej na Kresach” doceniony został ks. Jan Puzyna z parafii rzymsko katolickiej pw. św. Michała Archanioła w Oszmianie na Białorusi. W kategorii „Wychowawca Miłosierdzia” wyróżniona została Prezes Stowarzyszenia Czcicieli Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Białostockiej - Genowefę Suchocką. W kategorii „Twórca Kultury Miłosierdzia” „Michały” otrzymał kompozytor, dyrygent i pedagog Paweł Łukaszewski. Od początku swojej drogi twórczej zainteresowany był przede wszystkim komponowaniem. Statuetki „Apostołów Miłosierdzia” otrzymali również Arcybiskupi Seniorzy: Stanisław Szymecki i Edward Ozorowski oraz Wojciech Ziemba.

          Dla SP 42 Nagroda im. bł. ks. Michała Sopoćki „Michały 2017” to potwierdzenie słuszności obranego kierunku działań związanych z patronem i ogromna motywacja do nieustannego promowania Jego spuścizny.

 

 

Archiwum aktualności